Skoči na glavno vsebino
Srednja šola za strojništvo – šola ambasadorka evropskega parlamenta

Srednja šola za strojništvo – šola ambasadorka evropskega parlamenta

Srednja šola za strojništvo – šola ambasadorka evropskega parlamenta 

2023–

Projekti |

Namen programa Šola ambasadorka Evropskega parlamenta je dijake ozaveščati o evropski parlamentarni demokraciji, vlogi Evropskega parlamenta in evropskih vrednotah. Spodbuja jih tudi, da aktivno sodelujejo v demokratičnih procesih EU. 

MentorjiTadej Gartner, Tea Kavčič, Erna Klanjšek Tomšič, Ana Vidic, Petra Žemva

Dogajanje v projektu

Strip Moč Evrope

Strip Moč Evrope

Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji je v sodelovanju z ilustratorjem in...

ErasmusDnevi / ErasmusDays

ErasmusDnevi / ErasmusDays

ErasmusDnevi • ErasmusDays

2023–

Projekti |

Dnevi Erasmus+ na kratko

Dnevi Erasmus+ so prvič potekali ob 30. obletnici programa Erasmus+ leta 2017. S to serijo dogodkov obeležujemo uspeh programa in predstavljamo prednosti učnih izkušenj, ki spreminjajo življenje. To je tudi priložnost za potencialne upravičence, da izvedo več in se pridružijo programu.
Z leti je bilo po vsem svetu organiziranih vedno več dogodkov. Leta 2022 so upravičenci programa Erasmus+ organizirali 6295 dogodkov v 58 državah po vsem svetu, v letu 2023 pa že kar 9635 dogodkov.

Dogodki za vsakogar

Dnevi programa Erasmus+ so praznovanje vodilnega programa EU, ki podpira izobraževanje, usposabljanje, mlade in šport. Dogodki in pobude potekajo po vsem svetu.
Dogodki so namenjeni vsem, tudi če še niste sodelovali v projektu Erasmus+. Spoznali boste lahko tudi konzorcije projektov Erasmus+ in druge ljudi, ki imajo izkušnje s ponujenimi priložnostmi.

Kaj so »ErasmusDays«?

Šest dni praznovanja programa Erasmus+ v Evropi in zunaj nje v okviru »ErasmusDays«. Edinstvena priložnost za organizacijo dogodka, izmenjavo izkušenj s programom Erasmus+ ali širjenje informacij o projektu.
Mednarodna mobilnost in evropsko državljanstvo sta ponovno v središču »ErasmusDays«.
Ne glede na to, ali ste upravičenec programa Erasmus+, evropski akter ali udeleženec programa, vam bodo »ErasmusDays« dali priložnost, da delite svoje izkušnje, organizirate dogodek ali širite glas o svojem projektu.
Želite študirati ali se usposabljati v tujini? Na dnevih »ErasmusDays« lahko spoznate program Erasmus+ in se pogovorite z udeleženci programa, ki bodo z veseljem delili svoje izkušnje z vami!
Razstave, koncerti, natečaji, seminarji, mreženje partnerjev, dnevi odprtih vrat, razdeljevanje dokumentov Europass mobilnost, digitalni dogodki … Uspeh dogodka »ErasmusDays« je od spodaj navzgor: to pomeni, da lokalne dogodke organizirajo državljani in za državljane.
Številne države za »Erasmusdays« organizirajo številne dejavnosti.
Ne izgubite niti minute: organizirajte dogodek »ErasmusDays«, sodelujte na dogodku v vaši bližini, delite dogodek ali na družbenih omrežjih objavite pričevanje o svoji evropski izkušnji in svoji zavezanosti Evropi!

Dogajanje v projektu

Kolesje

Kolesje

KOLESJE poklicev in naravnih elementov

November 2022–maj 2023

Projekti |

Dijaki Šolskega centra Rogaška Slatina, Srednje šole za strojništvo ŠC Škofja Loka in Srednje šole za lesarstvo ŠC Škofja Loka (60 dijakov steklarske, kovinarske in lesarske smeri) so bili postavljeni pred izziv: pripraviti izdelek, ki povezuje najmanj tri naravne elemente – kovino, kamen, les in steklo – in predstavlja Slovenijo.

Pomen projekta

– povezovanje med mentorji (učitelji), dijaki, vajenci in zaposlenimi v podjetjih

– krepitev kompetenc dijakov/vajencev, s poudarkom na strokovnih kompetencah, oblikovanju, razmišljanju, spodbujanju k idejam, sodelovanju, mreženju, povezovanju, timskem delu, delu na daljavo, iznajdljivosti, vključevanju, dvigu samopodobe, pomembnosti posameznikov in odgovornosti za svoje delo, dosežke

Vse naštete kompetence usmerjajo mlade k ustvarjanju pozitivnega socialnega in profesionalnega okolja.

Sodelujoče šole

Šolski center Rogaška Slatina

Srednja šola za strojništvo, Šolski center Škofja Loka

Srednja šola za lesarstvo, Šolski center Škofja Loka

Partnerska podjetja

Steklarna Rogaška, d. o. o. – idejni snovalec projekta
Eta d. o. o. Cerkno
Marmor Hotavlje d. o. o.
Sibo G. d. o. o.
LTH Castings d. o. o.
Mebor d. o. o.
Ines d. o. o.
Domel d. o. o.

Prvo srečanje, Rogaška Slatina, 9. november 2022

Tri delavnice pod vodstvom Rebeke Majer Amon, Ive Štrukelj in Teje Stegel, ki so bile namenjene spoznavanju dijakov in timskemu delu na daljavo. V delavnicah so oblikovali 10 mešanih poklicnih timov, ki so podali zavezo k projektu. Vsak tim si je izbral tudi svoje ime.

Drugo srečanje, Škofja Loka, 21. december 2022

Začetek razvijanja ideje za izdelke. O smernicah in kriterijih za izdelavo promocijskih izdelkov naše domovine je predaval dr. Janez Bogataj, Danica Tajčman pa je vodila ustvarjalne delavnice kreativnega razmišljanja in razvijanja idej.

Delo na daljavo in ocenjevanje

Usklajevanje dijakov in mentorjev, priprava ideje za projekt, izdelava tehnične dokumentacije, prototip izdelka.

Ocenjevanje zaključnih izdelkov v sklopu natečaja Master Mojster. Mladi mojstri so se pomerili v treh kategorijah (predpriprava, izvedba in končni izdelek). Prvi trije najboljši izdelki so bili tudi  posebej nagrajeni.

Zaključna prireditev: 29. maj 2023, Gospodarska zbornica Slovenije.

Ko se Kolesje zavrti v pravo smer

glasgospodarstva.gzs.si, 15. junij 2023

International Village

International Village

International Village

Projekti |

Projekt je zanimiva alternativa tradicionalnim šolskim izletom, organiziranim v domači državi udeležencev, kot tudi izletom v Anglijo, kjer učenci pravzaprav nimajo možnosti govoriti angleško. Projekt je namenjen najstnikom, starim od 14 do 17 let, ki govorijo angleško dovolj dobro za sporazumevanje (vsaj raven A2).

Glavna ideja projekta INTERNATIONAL VILLAGE je, da se udeleženci iz različnih držav srečajo v hotelu na Hrvaškem, Slovaškem ali Poljskem in tam ostanejo sedem dni. V tem času se udeležujejo različnih dejavnosti, kot so jezikovne delavnice z »native speaker« iz ZDA, Velike Britanije, Kanade in Avstralije, športne, umetniške in medkulturne dejavnosti, pa tudi delavnice o EU in številne druge zanimive dejavnosti. Na delavnicah bo poudarek na govorništvu. Ne bo veliko pisanja, branja ali slovnice, bodo pa dejavnosti, ki jih bodo spodbujale, da bodo govorili angleški jezik in se sporazumevali z udeleženci iz drugih držav.

Dijaki bodo imeli priložnost spoznati svoje vrstnike iz drugih držav in skleniti nova mednarodna prijateljstva, jih bolje spoznati, glasbo, ki jo poslušajo, idole, ki jih imajo itd. Omogočil jim bo spoznavanje kultur drugih narodov. S projektom bodo postali tudi bolj odprti in strpni ter jim bodo pokazali, da niso veliko drugačni od svojih vrstnikov iz drugih držav in da so si, čeprav govorijo različne jezike, zelo podobni.

Uradni jezik projekta INTERNATIONAL VILLAGE je angleščina, kar pomeni, da bodo vse aktivnosti v angleščini vodili naravni govorci iz ZDA, Kanade in Velike Britanije. Udeleženci bodo morali uporabljati angleščino ves čas bivanja. Projekt bo dijakom pomagal, da bodo postali samozavestni govorci angleščine.

Za intenzivnejši proces učenja angleščine bodo udeleženci nameščeni v mešanih narodnostnih sobah, kar pomeni, da bodo v vsaki sobi predstavniki 2, 3 ali 4 različnih držav. Učencem se tako prepreči uporabo maternega jezika in jih »prisilil«, da govorijo angleško.

Naslednja skupina dijakov se odpravlja na Poljsko v mesto Muszyna, kjer bodo od 3. do 9. septembra 2023. Jezikovnega tabora se bo udeležilo 17 dijakov – 9 iz srednje šole za lesarstvo in 8 iz srednje šole za strojništvo. Priprave že potekajo …

Koordinatorici projekta:
Barbara Čenčič • barbara.cencic@scsl.si
Janja Čenčič Gartner • janja.cencic-gartner@scsl.si

 

Predstavitveni film 2023

Dogajanje v projektu

Green Collider

Green Collider

Green Collider – uvajanje trajnostnega razmišljanja in razvoja zelenih spretnosti v okviru  sodelovanja med poklicnim izobraževanjem in usposabljanjem ter gospodarstvom

Februar 2022–februar 2024

Projekti |

Razvoj zelenih kompetenc je postal in bo v bližnji prihodnosti postal ključnega pomena za ohranjanje dodane vrednosti v trajnostnem gospodarstvu, ki ga želi ustvariti EU. Postalo je jasno, da se morajo poklicno izobraževanje in usposabljanje ter podjetja prilagoditi negotovostim, ki jih prinaša prihodnost, in hkrati prispevati k trajnostni družbi.

Pomen pridobivanja zelenih znanj in spretnosti v teh nepredvidljivih časih, ko so zahteve po bolj trajnostnem poslovanju in delovanju vse bolj pereče in spreminjajoče, je za izobraževalni sektor, še posebej za poklicno izobraževanje in usposabljanje izrednega pomena, saj je izobraževalni sektor najtesneje povezan z industrijo. Zelena znanja in spretnosti ter trajnostno gospodarstvo zahtevata razvoj visokokakovostnih znanj in spretnosti v sektorju poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter v sektorju malih in srednje velikih podjetij. Agilna miselnost in pripravljenost na spremembe sta bolj kot kdaj koli prej izjemno pomembni za spodbujanje in omogočanje sprememb v smeri trajnostnega in zelenega gospodarstva.

Ozaveščanje nosilcev odločanja v izobraževalnem in gospodarskem sektorju o okoljskih in klimatskih spremembah je ključnega pomena za spreminjanje vedenja in usmerjanje k okolju prijaznejšim obstoječim učnim načrtom in razvoju novih zelenih kompetenc.

Projekt: Erasmus+ KA220-VET

Številka projekta GC: 2021-1-EL01-KA220-VET-000033152

Partnerji v projektu:

• University of Peloponnese (koordinator projekta), Grčija
• DOMSPAIN, Španija
• Taste Roots Società Cooperativa, Italija
• Auxilium pro Regionibus Europae in Rebus Culturalibus, Avstrija
• EUROPA CONSORTIUM Regional Development Non-profit Limited, Madžarska
• Šolski center Škofja Loka, Slovenija
• GZS, Slovenija

Koordinator projekta:
Alojzij Kokalj • alojzij.kokalj@scsl.si

 

Cilji projekta

Glavni cilj projekta Green Collider je raziskati in prispevati k pripravljenosti evropskih ponudnikov poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter MSP za uvajanje sprememb in ukrepov iz evropskega zelenega dogovora.

Ostali cilji so:

– povečati ozaveščenost o pomenu uvajanja sprememb, ki jih prinaša evropski zeleni dogovor, tako v poklicnem izobraževanju in usposabljanju kot v poslovnem sektorju;
– povečati stopnjo pripravljenosti na spremembe v poklicnem izobraževanju in usposabljanju ter poslovnem sektorju (s posebnim poudarkom na MSP);
– prispevati k premostitvi vrzeli med potrebami trga dela ter programi poklicnega izobraževanja in usposabljanja na področju trajnostnega razmišljanja in krožnega gospodarstva z vzpostavitvijo in nadaljnjo krepitvijo sodelovanja med ponudniki poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter poslovnim sektorjem;
– olajšati nadnacionalno izmenjavo znanja in izkušenj ter soustvarjanje znanja;
– z razvojem inovativnih orodij in praks za usposabljanje strokovnjakov poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter mentorjev v podjetjih za izvajanje trajnostnega razmišljanja in posledično pripravo dijakov poklicnega izobraževanja in usposabljanja na prihodnje potrebe trga dela, tj. zagotavljanje znanj in spretnosti, potrebnih za konkurenčno prednost po zaključku programov poklicnega izobraževanja in usposabljanja;
– razviti trajnostna in prenosljiva orodja za uvajanje trajnostnega razmišljanja in razvijanje zelenih veščin v formalnem in neformalnem poklicnem izobraževanju in usposabljanju.

Rezultati

Green Collider Masterclass je sestavljen iz 4 prilagojenih modulov, ki zajemajo teoretično in praktično znanje o trajnostnem razmišljanju in razvoju zelenih kompetenc ter so obogateni s serijo štirih kratkih spletnih seminarjev, ki bodo izvedeni v mesecu februar 2023. Green Collider Masterclass zagotavlja različna osnovna znanja in praktično uporabo, tako da jih lahko učitelji poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter dijaki uporabijo v naslednjem koraku reševanja avtentične naloge iz resničnega življenja, ki jo zagotovijo MSP.
Green Collider Masterclass je brezplačna učna platforma, namenjena učiteljem poklicnega izobraževanja in usposabljanja, dijakom poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter malim in srednje velikim podjetjem.
Ponuja pregled najpomembnejših tem v zvezi z ozaveščanjem o trajnostnem razmišljanju – na voljo je v obliki osebnih srečanj, spletnega učnega gradiva in spletnih seminarjev v obliki štirih modulov:
Modul 1: Stebri trajnostnega razmišljanja in krožno gospodarstvo
Modul 2: Razumevanje trajnostnih procesov v realnem poslovnem okolju
Modul 3: Zelene kompetence – kako jih opredeliti in razviti
Modul 4: Primeri trajnostnega razmišljanja v praksi

VET-Business Green Cooperation Collider je konceptualni okvir, ki zajema različne metodologije za sodelovanje med poklicnim izobraževanjem in usposabljanjem ter podjetji, kot so avtentični izzivi nalog iz resničnega delovnega okolja in spremljajoče orodje za samorefleksijo v obliki spletne interaktivne igre, ki se lahko uporablja tudi samostojno. Ta izdelek učiteljem in dijakom poklicnega izobraževanja in usposabljanja v sodelovanju z malimi in srednje velikimi podjetji ponuja celovito izkušnjo; podpira jih pri maksimiranju potenciala uvajanja trajnostnega razmišljanja v učno okolje in tako predstavlja inovacijo na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja.

Green Collider Policy paper povzema zasnovani proces učenja in oblikovanja politike od spodaj navzgor ter obravnava dve ključni vprašanji: vlogo učiteljev poklicnega izobraževanja in usposabljanja pri razvijanju zelenih kompetenc in trajnostnega razmišljanja prek sodelovanja med poklicnim izobraževanjem in usposabljanjem ter podjetji in dejavnosti WBL/pripravništva ter kako širjenje učnih načrtov, ki temeljijo na kompetencah, in uporaba trajnostnega razmišljanja in zelenih veščin v sektorju poklicnega izobraževanja in usposabljanja zmanjšujeta vrzel med potrebnimi znanji in spretnostmi ter kakšna je vloga poklicnega izobraževanja in usposabljanja v tem procesu; opolnomočenje učiteljev poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter dijakov za samozavest pri uvajanju trajnostnega razmišljanja v učno okolje z ukrepi politike.

Dogajanje v projektu

Dostopnost